Povaha a využití

 

Foxteriéři hladkosrstí  jsou odpradávna pracovní psy. I když dnes už moc neloví, chovatelé se přidržují původních šlechtitelských cílů a jeho zástupce potkáváme na výstavách ve stále hojnějších počtech. Nejsou vyumělkovaným a právě to je dělá atraktivními. Dědičné vady se u nich téměř neobjevují, a odhad délky života na 13 let rozhodně není přehnaný.

 

Foxteriéři  nejsou rozhodně psy pro lenochy. Jsou inteligentní a překypují energií.V průměrné obytné čtvrti mají tito psíci s náležitou  dávkou energie a potřebou činorodosti obvykle jen málo možností. Zůstává to tedy na páníčkovi, aby mu nabídl dostatek činnosti. Nečekejte, že se pes přizpůsobí životu za pecí; to se nestane. Je pravděpodobné, že vzhledem ke svému vypěstovaní bude vyhledávat aktivity, které neoceníte ani vy, ani vaši sousedé. Proto je foxteriér vhodný především pro lidi, kteří se svým psem rádi něco podnikají a nechtějí trávit čas doma.

 

Je si třeba uvědomit, že foxteriéři jsou psi lovečtí a mají tedy patřičnou dávku loveckého instinktu. Když se štěně dostane do domácnosti, kde žije více domácích zvířat, akceptuje je obvykle bez problémů. A když jednou vyrůstá společně s papoušky, fretkami a s kočkami, dokáže s nimi uzavřít i přátelství. Obráceně to ale platí rovněž: chcete-li si vzít domů staršího foxteriéra, který neměl kontakty s jinými domácími zvířaty, počítejte s tím, že bude vaše ostatní zvířata pokládat za kořist a bude jednat podle toho.

 

Foxteriér  je opravdový přítel člověka. Při příchodu návštěvy sice štěká, ale tím to také končí. Návštěvníci bývají obvykle nadšeně přivítáni s neskrývanou radostí: čím více lidí, tím více zábavy. Dobře socializovaná foxteriér  velmi dobře vychází s dětmi, tak s vašimi, tak i s jinými. Psi nejsou přecitlivělí, jsou sportovně založení a jsou pro kdejaký žert nebo hru - ať je jakkoli bláznivá a trvá jak chce dlouho.

 

 

 

 


www.kilin.webnode.cz