Is a small, home kennel of Fox Terrier Smooth dog breed, was established in 2009. Fox Terrier enchanted me with beauty and elegance and unique character. This is a very dedicated and intelligent dogs, reciprocate the love with which they endow. At home, hassle-free, Shorthair, clean, perfect for a family and that of young children. They do not require many hours of continuous walking and seizure, but people actively appreciate their zeal for sports such as dog agility. I live in a beautiful village in the White Carpathian Mountains, I spend all my free time actively in the company of their dogs. My passion was and is the dogs. The website will publish articles that can bring a unique race, and news from the life and development of kennel.

 

 


Chovatelská stanice s mezinárodně chráněným názvem "z Karpatských strání" vznikla v roce 2009. Její název je odvozen od sídla chovatelské stanice. Stanice se geograficky  nachází v pohoří Bílých Karpat  v obci Strání-Květná  pod Velkou Javořinou.

Cílem chovatelské  stanice "z Karpatských strání" je odchov inteligentních a temperamentních hladkosrstých foxteriérů, nejen s vynikajícím exteriérem, ale také výbornými pracovními a loveckými vlastnostmi využitelnými v myslivosti.

 

Foxteriér je inteligentní, ostražitý, vždy štastný a loajální ke své rodině. Je to ideální společník, který se také rád učastní psích sportů a lovů.

 

Na následujících stránkách získáte více informací o nás a našich foxteriérech!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


www.kilin.webnode.cz